انواع ترالی اورژانس

ترالی چیست و چه مواردی باید برای خرید ترالی رعایت شود؟

ترالی پزشکی چیست و چه مواردی باید برای خرید ترالی رعایت شود؟

ترالی به مجموع کشوها، قفسه ها وسینی های که روی چرخی هستند گفته می‌شود. به ترالی Crash Cart، Code Cart و در زبان بریتیش به آن Crash trolley و یا Max Cart گفته می‌شود.

این وسیله برای جابجای و توضیع داروها و دستگاههای پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهمترین دستگاههای پزشکی که با این وسیله حمل می‌شود، دستگاه احیای قلب است. ترالی و تجهیزات آن نقش خیلی مهمی برای احیای بیمار، مخصوصا در شرایط اورژانسی دارد.

تاریخچه ترالی‌ها

ابتدا در سال 1965، ترالی با هدف بالا بردن عملکرد بهتر پزشکان و پرستاران در مواقع اورژانسی اختراع شده بود. این وسیله توسط بنیانگذار شرکت ECRI(Emergency Care Research Institute) بنام Joel J. Nobel طراحی شده بود. این شخص، در سال 1965بعنوان رزیدنت جراح در بیمارستان پنسیلوانیا کار می‌کرده است. بعد از اختراع، دکترها و پرستاران قادر به احیا کردن بیماران شدند و زندگی خیلی از بیماران نجات یافت. چرخ های بروی ترالی باعث جابجا بهتر و سریعتر در هر شرایط مکانی و زمانی شده بود. اجزا تشکیل دهنده آن برای هر بیمارستان و مکان‌های پزشکی متفاوت است. اما به طور معمول حاوی اجزا و داروهای مورد نیاز برای مواقع اورژانسی، ایست قلبی یا هر شرایط که تهدید کننده زندگی بیماراست، می‌باشد. این اجزا و محتویات بصورت زیر می‌باشند:

 •  
 • داروهای پیشرفته برای احیای قلب مانند اپی نفرین، آتروپین، آمیودارون، لیدوکائین، بی کربنات سدیم، دوپامین و وازوپرسین
 • داروهای ضروری برای درمان مشکلات رایج مانند: آدنوزین، دکستروز، اپی نفرین برای استفاده از IM ، نالوکسان، نیتروگلیسیرین و سایر داروها
 • داروها جراحی فوری مانند سوکسینیل کولین یا داروهای مربوط به فلج و آرام بخش هایی مانند اتومیدات، پروپوفول یا میدازولام.
 • لوله های و سایر تجهیزات لوله گذاری برای جراحی مانند باز کردن راه تنفس
 • تجهیزات کودکان (داروهای رایج کودکان ، تجهیزات لوله گذاری و غیره)
 • دستگاه شوک الکتریکی قفسه سینه برای برگرداندن ضربان قلب
 • سایر داروها و تجهیزات به انتخاب مرکز پزشکی
 • هر بیمارستانی دارای یک حد احیا است. اگراین کد احیا به پرستاران برسد و بصورت هشدار درآید، بمعنی آن است که بیماری که خارج از بخش اورژانس دارای، ایست قلبی یا علایم مرگبار دیگر است، نیاز به احیا دارد. بعد از شنیده شدن این کد، کارکنان بیمارستان همه موارد مورد نیاز بیمار را با ترالی بر سر بیمار می‌رسانند.

  چه مواردی باید برای خرید ترالی رعایت شود؟

  1- بدانید هدف از خریدتان چیست و دنبال چی هستید و قرار است به چه منظور ترالی پزشکی را خریداری کنید؟

  یکی از اشتباهات بزرگ در خرید ترالی این است که مدیران، مسئولین خرید نمی‌دانند ترالی که قرار است خریداری کنند، برای چه کاری است و محتویات آن را در کجا و در چه مواقع باید استفاده شود. برای مثال، بعضی از محتویات ترالی ثابت و غیر قابل حمل هستند ولی همان محتویات در ترالی دیگر قابل حمل و متحرک است و با هل دادن میتوانید خدمات پزشکی را رائه دهید.

  بعضی از ترالی ها برای مصارف روزانه و بعضی دیگر برای زمان‌های ضروری و اورژانسی بکار می‌رود، پس باید به میزان استفاده، مقاومت و عملکرد تجهیزات و طول عمر ترالی موقع خرید توجه کرد.

  2- تصمیم‌گیری بر اساس ویژگی‌های دستگاه

  ویژگی هایی که باید در نظر گرفته شود، بستگی به تجهیزات اصلی و نوع مراقبت از بیمار دارد. در این قسمت می‌خواهیم یک سری از ویژگی‌های مهم که در تصمیم گیری خرید کمک میکند را ارائه دهیم.

  • قابلیت قابل حمل بودن یا نبودن
   • با توجه به قوانین The Emergency Medical Treatment and Labor Act (EMTALA)، بیمارستان‌ها باید قانون فاصله 250 یاری را رعایت کنند. این بدین معنی است که اگر بیماری مخصوصا بیمار تنفسی و اورژانسی نتواند خود را به اورژانس برساند، باید سریعتر بخش ارورژانس خدمات را به بیمار برساند. این خدمات باید با ترالی پرتابل یا قابل حمل صورت گیرد. از ویژیگی های ترالی قابل حمل میتوان به چرخش و حرکت راحت در همه جهات، طراحی مناسب برای مکانهای متفاوت مخصوصا جاهای تنگ، و بصرفه بودن آن، اشاره کرد.

    • دوام
     • ترالی ها مستعد این هستند که زیر فشار کار زود خراب شوند و باید برای خرید به این ویژگی خیلی دقت کرد. برای ترالی هایی که دارای دوام بیشتر هستند از پودر و استیل‌های ضد رنگ استفاده شده است.

      • قابل دسترسی
       • در دستری بودن آسان داروها و تجهیزات روی ترالی یکی از موارد مهم در خرید است. مثلا اگر به دستگاه الکتروشوک نیاز بود، باید در ترالی بیمارستانی ثابت یا قابل حمل و یا حتی ترالی‌های خانگی قابل دسترس بودن آن را چک کنید. یا برای کشوهای چندمنظوره داروها که میتوند حتی دارای قفل الکتریکی هم باشد، قابل دسترس بودن این قسمت را با توجه به نیاز شما باید چک شود.

        • سازگاری
         • علاوه بر نصب تجهیزات اصلی رو ترالی، موارد دیگری همچون کامپیتر ها برای دسترسی به دادهای بیمار باید روی ترالی تجهیز شود و سازگار با سیستم اصلی بیمارستان برای انتقال داده ها باشد.

          3- انتخاب بر اساس اوازم جانبی

          لوازم جانبی یک ویژگی مفید دیگر است که باید برای بهتر استفاده کردن از ترالی به آن اشاره کرد. این لوازم جانبی می‌تواند، پرینتر، اسکنر، مارکر برای سیبل، طراحی متفاوت کشوها و هولدرهای چارت، ظروف‌های متفاوت داروها، سبد زباله و خیلی موارد دیگرباشد که میتوان بعنوان لوازم جانبی در نظر گرفته شود. مثلا در شرایطی اضطراری شاید نیاز به اسکنر بارکد باشد و باید به این مورد توجه کرد و با توجه به شرایط و نیاز لوازم جانبی را انتخاب کرد. باید توجه کنید که هر چه لوازم جانبی و ویژگی بیشتری انتخاب شود قطعا هزینه آن بیشتر می‌شود.

          کلام آخر

          ترالی پزشکی بیمارستانی به عنوان وسیله ای مهم و حیاتی باید با حساسیت انتخاب شود. این وسیله دارای ویژگی ها و لوازم جانبی متفاوت است که برای انتخاب احتیاج به اطلاعات است. شما می‌توانید این اطلاعات را از کارشناسان مجرب، فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی می مد که عرضه کننده ترالی های متفاوت در سراسر کشور تهیه فرمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا